Kalistenika siła mięśni
Ten typ fizycznego wysiłku wykorzystywany był już przez starożytnych mieszkańców Rzymu i Grecji – genezy historyczne dowodzą, że kalistenika wykorzystywana była też przez Spartan, którzy ćwiczyli do bitwy pod Termopilami. Poza tym, tego rodzaju treningi odbywali nawet gladiatorzy trenujący na specjalnych kondycyjnych obozach. W XIX stuleciu Friedrich Ludwig Jahn, pruski wojska, wymyślił specjalistyczne przyrządy do ćwiczeń – np. drążek. Jednakże kalistenika w domu dopisuje idealnie sylwetce.
Trening kalisteniczny może ukształtować kompletne ciało i wbrew pozorom nie jest to aż tak skomplikowane. Wystarczy sześć ćwiczeń, by można było radować się pięknie wyrzeźbioną sylwetką – choć mimo wszystko, te ćwiczenia powinno się praktykować systematycznie. Zaliczamy do nich głównie pompki, podciąganie na drążku oraz przysiady. Im większą osiągniemy sprawność, tym wyższy poziom ćwiczeń trzeba wybierać. Osoby początkujące nie powinny wykonywać zbyt skomplikowanych ruchów, aby nie naciągać mięśni oraz nie zniechęcać się do dalszych treningów.
Kalistenika to unikatowy sport – aby natomiast była ona naprawdę wydajna, należy określić plan wykonywania ćwiczeń. Chodzi tu przede wszystkim o ilość powtórzeń i określenie stopnia trudności. Amatorzy zazwyczaj zaczynają od 2 treningów w tygodniu. Nie trzeba też od razu wykonywać wszystkich ćwiczeń na raz – można je rozplanować w poszczególnych częściach dnia. Po paru tygodniach trudność ćwiczeń powinno się podnieść, nie można jednocześnie przesadzać – zbyt znaczący trud może zakończyć się nawet bardzo bolesną kontuzją.
Tak naprawdę trening kalisteniczny nadal nie jest tak znany, choć jego wielbiciele starają się to zmienić. W Polsce powstała specjalna wspólnota pod nazwą Street Workout Poland, za sprawą której promowana jest nie tylko kalistenika, ale również street workout.